Mit jelent számomra a dúlaság?

 

 

 

 

A dúla görög eredetű szó, jelentése asszonytársi segítő. Női létünk során asszonytársi segítségre sokszor szükségünk volna. Az első menstruáció idején, az első szerelem idején, vagy amikor házasságba készülünk, a szülésünk, és a változó kor idején. Mára az asszonytársi segítséget ideális esetben az édesanyák, nővérek, barátnők jelentik. Egyébként pedig szakemberek sora, védőnők, orvosok, pszichológusok, foglalkoznak azzal, hogy változásainkat segítség, s ha kell, orvosolják.

 

Mára újra kezd a dúlaság „intézménye” a köztudatba kerülni, kiemelten a szülést segítő tevékenységével. Visszahozva azt a hagyományt, amikor egy asszony szülésénél, nem csak a bábaasszony segédkezett, hanem más, hozzá közel álló lelki támogatást, biztonságot nyújtó nők köre.

 

Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem egy újabb egészségügyi szaksegítséget jelent. A dúla a várandóssal töltött idő alatt bizalmi kapcsolatot épít és elsősorban lelki támogatást nyújt, amellett, hogy a fizikai történésekkel is tisztában van.

 

Amikor a találkozók alkalmával, -hívhatjuk szülés felkészítésnek- érintjük a szülés folyamatát, megismerem a kismama félelmeit, a születését, az előző szüléseit, az érzéseit, így a szülésénél rá tudok hangolódni, tudom mik a hívószavak, tudom, mit kell mondanom, tennem, vagy épp nem tennem és nem szólnom, hogy a lehető legteljesebben tudjam segíteni.

 

Az az orvos, szülésznő, aki akkor találkozik a kismamával először, mikor szülni megy, vagy a várandós gondozás 5-10 percében találkoztak csupán, nem elvárható, hogy olyan lelki támogatást tudjon adni, mint aki hosszú órákon keresztül intim családi környezetben ismerte őt meg.

 

Éppen ezért nagyon fontosnak tartom, hogy a kismama megválaszthassa, hogy kik segítsék őt azokban a pillanatokban, ami az ő és a gyermeke életében is meghatározó jelentőségű.

 

A szülés-születés egy nagyon intenzív testi-lelki folyamat, s ennek egyensúlya rendkívül érzékeny.

 

Nem véletlenül esik szó manapság annyit a szülés háborítatlanságának fontosságáról.

 

Női tréningjeinken megosztjuk egymással szülésélményeinket is. Ezek a beszámolók is mutatják, hogy milyen óriási jelentőségű egy nő életében a szülés, a születésalagút gyakorlat pedig a születésünk, életet meghatározó jellegét bizonyítja. Születési mintánk egy életre szól.

 

Szubjektív véleményem szerint a kórház, kontra otthon témáját is csak ebben az összefüggésben érdemes tárgyalni.

 

Amiről még nem beszéltem a szülés spirituális vonatkozása: A szülés a Nő életében a legszentebb beavatás. A nőiség a szülésben teljesedik ki. Nem csak gyermek, anya is születik. A nő, aki már szült soha többé nem lesz ugyanaz, aki azelőtt volt. Végérvényesen átlépett egy küszöböt. Új életet világra hozni isteni minőség. Benne rejlik a folytonosság, az örökkévaló végtelen körforgás. Szüléseink életre szóló erőforrást jelenthetnek számunkra.

 

Végtelen hála és alázat van bennem, amikor ilyen pillanatnak a részese lehetek.